გაკვეთილის გეგმები და შეფასების რუბრიკები





გაკვეთილის მთავარი თემა
ფრანც შუბერტი ბიოგრაფა
სწავლების საფეხური
V კლასი
მასწავლებელთა პროფილი
5 მოსწავლე
გაკვეთილის  მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლე გაიღრმავებს ცოდნას შუბერტისცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მოსწავლემ იცის ფრანც შუბერტის ცხოვრება. შეუძლია დაახასიათოს კომპოზიტორის ბავშვობა და მისი მოსიკალური განათლება.
წინასწარი ცოდნა
ფრანც შუბერტის ვალსი
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლე შეფასდება წინასწარ განმსაზღვრელი რუბრიკი(განმსაზღვრელი შეფასება)
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
წიგნი
გაკვეთილის მსვლელობა
A( ფაზა (გამოწვევა) 10 წუთი              
ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება.
გაკვეთილის გამოკითხვა.
გონებრივი იერიში(მასწავლებელი სვამს კითხვებს):
  1. რომელი კომპოზიტორი ვიცით
  2. რომელ საუკუნეში აღმოცენდა
რომანტიზმი ?


B ფაზა (შინაარსის კონსტრუირება)- 30 წუთი

აქტივობა 1.
მასწავლებელი კითხულობს მინი ლექციას ფრანც შუბერტის ცხოვრებასა და მოღვაწეობაზე.

აქტვობა 2.
მასწავლებელი უჩვენებს პრეზენტაციას თემაზე “ფრანც შუბერტის ბიოგრაფია.”
აქტივობა 3.
მასწავლებელი მოსწავლეებს ასმენინებთ ნაწყვეტს შუბერტის სიმფონიიდან მე-7 დაუმთავრებელი.
   
აქტივობა 4.
მოსწავლეები მოსმენილიმუსიკალური ნაწარმოების
საფუძველზე მუსიკის რვეულებში წერენ ან ხატავენ თავიანთ შთაბეჭდილებებს

c ფაზა რეფლექსი 5წუთი
გაკვეთილის შეჯამება.
დავალების მიცემა.

                                                                




    შეფასების სქემა

კრიტერიუმები
1-4
5-6
7-8
8-10
მოსწავლეს შეუძლია საუბარი ფრანც შუბერტის ცხოვრების შესახებ               
მოსწავლეს არ შეუძლია საუბარი ფრანც შუბერტის ცხოვრების შესახებ    
მოსწავლეს მეტ-ნაკლებად შეუძლია საუბარი ფრანც შუბერტის ცხოვრების შესახებ
მოსწავლეს კარგათ ფლობს ფრანც შუბერტის ცხოვრების შესახებ ინფორმაციას და მეტ-ნაკლებად ბიოგრაფიას.
მოსწავლეს კარგათ ფლობს ფრანც შუბერტის ცხოვრების შესახებ ინფორმაციას და მის ბიოგრაფიას.
მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს კომპოზიტორის ბავშობა
მოსწავლეს არ შეუძლია დაახასიათოს კომპოზიტორის ბავშობა
მოსწავლეს ნაკლებად შეუძლია დაახასიათოს კომპოზიტო რის ბავშობა
მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს კომპოზიტორის ბავშობა
მოსწავლეს კარგათ შეუძლია დაახასიათოს კომპოზიტორის ბავშობა
მოსწავლე მოსმენილი მუსიკალური ნაწარმოების საფუძველზე გადმოსცეს თავისი შთაბეჭდილება სიტყვიერად ან ნახატით
მოსწავლე მოსმენილი მუსიკალური ნაწარმოების საფუძველზე ვერ გადმოსცეს თავისი შთაბეჭდილება სიტყვიერად ან ნახატით
მოსწავლე მოსმენილი მუსიკალური ნაწარმოების საფუძველზე ნაკლებად გადმოსცეს თავისი შთაბეჭდილება სიტყვიერად ან ნახატით
მოსწავლე მოსმენილი მუსიკალური ნაწარმოების საფუძველზე გადმოსცეს თავისი შთაბეჭდილება სიტყვიერად ან ნახატით
მოსწავლე მოსმენილი მუსიკალური ნაწარმოების საფუძველზე კარგათ გადმოსცეს თავისი შთაბეჭდილება სიტყვიერად ან ნახატით

Комментариев нет:

Отправить комментарий